Uklidněte své pacienty moderním vybavením a přístupem

Zubař? Pro mnoho lidí enormní strašák, ale proč se vlastně bojíme? Strach se většinou rodí v již v dětství. Strach byl způsoben nevhodným lékařem, cizími prsty v ústech, zvukem zubní vrtačky nebo nehezkým vybavením ordinace. Právě tento nepříjemný pocit nás pronásleduje celý zbytek života a zejména pokaždé, když se blíží termín návštěvy dentisty.

vybavení ordinací

Nejčastěji přivedou pacienty o zubních ordinací až akutní problémy a převáží nad strachem z obávaného ošetření. Ale může se také stát, že budete nepříjemně překvapení, protože:

 • Zubař už neordinuje,
 • Zubař změnil působiště,
 • Zubař nejeví zájem o ošetření pacienta.

Proč se bojíme?

Několik příčin jsem zmínil již v úvodu, nicméně, pojďme se na ně podívat detailněji. U některých jedinců se strach může eskalovat až takové úrovně, že jej doprovází tělesné příznaky, jako:

 • třes,
 • nespavost,
 • nevolnosti,
 • zvracení.

Pokud se bojíte jako dítě, nic se nezmění ani v dospělosti, protože pocit nejistoty přetrvává. Na situaci nepřidá také fakt, že někteří dentisté neumějí komunikovat s pacientem a neaplikují rutinně lokální anestezii!

Jak s tímto strachem bojovat?

Odborníci radí, že by se mělo začít již od útlého věku, protože děti reagují na nepříjemné situace lépe než dospělí. Takže lze čekat, že si na pravidelné návštěvy zvyknou a v budoucnosti se nebudou bát. Je přitom důležité pečovat o první, tedy mléčné zuby. Další pomůckou, která v prevenci dětem pomůže je použití:

 • sonických kartáčků,
 • čištění formou hry.

U dospělých pacientů se vyplatí aplikovat šetrný přístup a normální formu komunikace. Většinou stačí probrat plánovaný úkon, vysvětlit pacientovi postup a důvod konkrétního ošetření, přizpůsobit plán a tempo ošetřování jeho vlastním potřebám a vždy se snažit aplikovat místní anestezií, která minimalizuje bolestivé a nepříjemné vjemy.

Může se však stát, že tento komunikativní přístup selže, co má potom dentista dělat? V tuto chvíli přichází na pomoc ovlivnění vědomí pacienta pomocí léků. Nejčastěji se používají:

 1. Analgosedace (nitrožilní podání léku),
 2. Entonox (rajský plyn),
 3. Premedikace (lokální anestezie).

vybavení ordinací

Lepší vybavení ordinace

Pokud přijdete do velmi hezké, moderní a čisté ordinace, to také udělá se strachem své. Dentisté potřebují kvalitní vybavení ordinací, které mohou zakoupit například u společnosti Special Care. Odborníci dokáží vytvořit návrh a cenovou kalkulaci. Pokud si nejste s výběrem jisti, můžete navštívit jednu z předváděcích ordinací, kde si vše můžete „osahat“ na vlastní kůži.