Cena ocelových lan

Jako se vším ostatním se i s ocelovými lany při internetovém prodeji razantně pohybuje cena hlavně z důvodů marže obchodníka, který poskytuje nabídku. Dnes jsme se rozhodli, že Vám sepíšeme výpis toho, jak si vybírat ocelová lana podle ceny a jejich specifikací, aby Vás prodejce nevzal na pomyslnou ocelovou hůl.

 

Ocelová lana

Výdrž lana

Výdrž lana má na cenu samozřejmě vliv. Pokud jednáme s poctivým obchodníkem, měli bychom snadno zpozorovat, že s cenou výdrž exponencionálně roste. Uvažujeme-li tedy, že výdrž je dána v kiloNewtonech a cena za běžný metr. Příklad: běžné jednopramenné lano o složení 19 drátů se v ceně pohybuje kolem 1,7 korun za metr a má výdrž 1 kiloNewton. Šestipramenné lano z 42 drátů má cenu 5 korun za metr s výdrží 9,4 kiloNewtonů. Pokud se podíváme na druhou stranu cenového spektra, zjistíme, že osmipramenné lano z 337 drátů stojí 217 korun za běžný metr a zvládá 645 kN. Jednoduše řečeno, čím lepší lano, tím menší cena za jednotku síly, takže pokud si chcete koupit lano na zavěšení česneku na  zahradě, myslete dopředu, co když si jednou budete chtít koupit jeřáb...

Váha lana

Je samozřejmé, že čím více takové ocelové lano váží , tím větší bude i cena. Koeficient cena za metr / váha tedy také roste exponencionálně, což si ukážeme na dalších příkladech.

  • Jednopramenné lano, průměr 6 mm, váha 0,1 kg, cena 10 Kč/m, koeficient cena/váha 100
  • Šestipramenné lano, průměr 14 mm, váha 0,67 kg, cena 38 Kč/m, koeficient cena/váha 57
  • Osmipramenné lano, průměr 28 mm, váha 3,41 kg, cena 170 Kč/m, koeficient cena/váha 50

Můžeme si povšimnout, že jsem si ověřili hypotézu, že cena za kilogram má opravdu klesající tendenci v návaznosti na váhu ocelového lana. 

Ocelová lana

Další proměnné

Další věci, které ovlivňují cenu ocelového lana (pokud se bavíme o teoretickém dokonalém trhu s ocelovými lany) určitě bude i pevnost drátů, která by měla být 1770 Newtonů na milimetr čtverečních, přece jen to je ocel. Dále způsob vinutí drátů, duše drátu, kroutivost drátu.

Ocelová lana za příznivou cenu